Ilgėjantis vidutinis amžius skatina socialinės pagalbos garbaus amžiaus žmonėms poreikį, todėl palaikymas, priežiūra, globa ir panašios paslaugos tampa vis reikalingesnės. Atsižvelgiant į tendenciją, gyvenamieji kompleksai senjorams modernėja ir vis geriau prisitaiko prie individualių kiekvieno gyventojo poreikių. Dabar juose galima atrasti ne tik personalizuotą priežiūrą, bet ir bendraminčių ar naujas patirtis, kurios gelbėja nuo „užsidarymo“.
Ilgalaikio gyvenimo namų bendruomenė senjorams – raktas į emocinę paramą
Bendravimas, socializacija yra reikalinga kiekvienam, nepriklausomai nuo amžiaus, tad senjorams skirtuose namuose galima rasti ne tik privačius kambarius, bet ir bendras erdves, kuriose sutinkami bendraminčiai, mezgamos draugystės, prasmingi santykiai, galima dalintis bendrais sunkumais ar interesais. Tokiose erdvėse vyksta ir žaidimai, renginiai, grupiniai užsiėmimai, skatinantys ryšį tarp gyventojų, taigi, nuolat jaučiama emocinė parama.
Veiklos ir reguliarus bendravimas padeda užtikrinti psichinę ir emocinę gerovę. Taip sumažėja tikimybė susidurti su depresija, vienišumu, kuris dažnai būdingas vyresnio amžiaus žmonėms. Taip pat dėl priklausymo bendruomenei jausmo, gerėja nuotaika ir bendra savijauta, o dalyvaujant įvairiuose pokalbiuose, diskusijose, užsiimant žaidimais, galima ilgiau išlaikyti aktyvų protą.
Esant bendruomenės dalimi, dažnai išsikeliama daugiau tikslų, pastebimos asmeninio augimo galimybės bei noras jomis pasinaudoti, todėl senjorai imasi naujų veiklų, pomėgių bei vis drąsiau jungiasi prie grupinių veiklų. Jei pasirenkamos aktyvesnė veikla – pasivaikščiojimai, mankštos, gerėja ir fizinė sveikata, mobilumas.
Dalijimasis patirtimi bei iššūkiais su bendraminčiais, gali taip pat sumažinti ir senjorų jaučiamą stresą bei suteikti atsparumo kai susiduriama su sunkesniu laikotarpiu. Bendruomenė yra neatsiejama, jei siekiama skatinti pilnavertišką vyresnio amžiaus žmonių gyvenimo būdą.
Kaip dar ilgalaikio gyvenimo namai prisideda prie senjorų gerovės?
Nuolatinė pagalba. Vienas didžiausių privalumų senjorams specializuotuose namuose – lengvai prieinama pagalba atliekant kasdienę veiklą. Taigi, maudymasis, apsirengimas, vaistų vartojimas, maisto ruoša ir daugelis kitų kasdienių, tačiau vyresniame amžiuje sunkiau įveikiamų užduočių, gali būti atliekami su specialistų pagalba. Taip pat gyvenimas tokiuose kompleksuose atleidžia nuo vejos, namų priežiūros, remonto, tvarkymosi, naštos. Priklausomai nuo senelių namų, toje pačioje vietoje gali būti teikiamos ir sveikatos priežiūros paslaugos, pavyzdžiui, slauga.
Individualus dėmesys. Individualūs, konkrečiam asmeniui pritaikyti priežiūros planai senelių namuose gali užtikrinti kiekvieno poreikių atliepimą. Taigi, personalas atsižvelgia ir į unikalius mitybos įpročius ar kitų reikiamų sąlygų sukūrimą, pageidavimų išpildymą.
Patogumai ir veiklos. Siekdami skatinti aktyvų ir visavertį senjorų gyvenimo būdą, modernūs senelių namai siūlo ir tokių patogumų kaip treniruokliai, mankštos, baseinai, bibliotekos, grožio paslaugos, SPA, pasivaikščiojimai, gyvūnijos draugija ir pan. Taip pat gyvenimo kokybės neprarasti skatinama organizuojant išvykas. Tai leidžia neužsidaryti tarp keturių sienų, paįvairinti kasdienybę, nepamiršti savo pomėgių bei pamatyti ar patirti ką nors nauja.
Saugumas. Senelių namai visuomet projektuojami ir įrengiami atsižvelgiant į vyresniųjų sunkumus, fizines negalias bei kitus poreikius. Taigi, patalpų išplanavimai patogūs kiekvienam gyventojui, personalas prieinamas visą parą, o kambariuose užtikrinama visiška ramybė. Prižiūrimi gyvenamieji butai ir senelių namų teritorija sukuria jaukią, atpalaiduojančią aplinką, todėl nelieka nerimo, kuris jaučiamas būnant vieniems. Vyresniesiems šeimos nariams gyvenant saugioje ir jiems pritaikytoje aplinkoje, ramiau jaučiasi ir artimieji, nes žino, jog ilgalaikio gyvenimo namuose jų mylimi giminaičiai gauna visą reikalingą pagalbą, kuri ne visuomet gali būti suteikiama namuose.
Ilgalaikio gyvenimo namų poreikis Lietuvoje – auga
2022 m. „Oficialiosios statistikos portalo“ duomenimis, Lietuvoje pensinio amžiaus gyventojų yra daugiau nei jaunimo. Europos Komisija (EK) prognozuoja, kad iki 2050 m. Lietuvos populiacija bus viena seniausių, t.y. trečdalį visuomenės sudarys 65 ir vyresnio amžiaus gyventojai. Populiacijos senėjimas išryškina itin jautrią problemą – daugelis vyresniųjų jaučiasi vieniši. Tokių Lietuvoje net 300 tūkst. Dėl šios priežasties daugėja ir globos namuose gyventi norinčių senyvo amžiaus žmonių, tačiau kol kas šalyje tokių įstaigų – per mažai ir kai kuriems senjorams tenka laukti eilėse.
Vedini empatijos, noro spręsti susidariusias socialines problemas bei atliepti šalyje matomą ilgalaikio gyvenimo namų poreikį, įmonė UAB „Sematix“ investavo į projektą – „Perpetuus“. Jurbarko rajone, gamtos apsuptyje, netoli Nemuno duris atversiantis kompleksas teiks individualias, senjorų savarankiškumo lygį atitinkančias paslaugas, todėl širdžiai mielus namus čia rasti galės kiekvienas. Nauji gyvenimo namai užtikrins ne tik gražius, erdvius kambarius, pagal poreikius sudarytus mitybos planus, individualias gydomąsias programas, puikius specialistus, bet ir sieks kiekvienam senjorui ir ne tik, padovanoti jaukumą, orią senatvę, šeimyniškumo jausmą ir bendrystę, kad nei vienas iš jų nesijaustų vienišas ar izoliuotas.
,,Perpetuus“ komanda