Socialinių veiklų įtaka garbaus amžiaus žmonių sveikatai ir bendruomeniškumo svarba gyvenimo kokybei

Kokią įtaką socialinės veiklos ir bendruomeniškumas daro vyresnio amžiaus žmonių gyvenimo kokybei?

Žmonių gyvenimo pilnatvė lemiama daugelio veiksnių – aplinkos, fizinės ir psichologinės sveikatos, materialinės gerovės, santykių, savarankiškumo ir nepriklausomybės. Senstant išlaikyti gyvenimo kokybę dažnai tampa sunkiau – ypač sutrikus sveikatai, netekus artimųjų ar galimybės funkcionuoti savarankiškai. Tokiais atvejais, kenčia žmogaus socialinis gyvenimas, ne visada patenkinami savirealizacijos poreikiai.

Lietuvių publikacijoje „Klaipėdos regiono senjorų, dalyvaujančių Trečiojo amžiaus universiteto veikloje, su sveikata susijusi gyvenimo kokybė“ atskleidžiama, kad įvairios veiklos yra susijusios su senjorų bendros gyvenimo kokybės bei psichikos ir fizinės sveikatos puoselėjimu. Pavyzdžiui, rankdarbiai dažnai patenkina savęs realizacijos poreikį, suteikia pasitenkinimo darbo rezultatais, leidžia susitelkti į procesą, užmirštant kamuojančius neramumus.

Kitas užsienyje atliktas tyrimas „Effects of social activity on health-related quality of life according to age and gender: an observational study“ parodė, kad su sveikata susijusi senjorų gyvenimo kokybė priklauso ir nuo dalyvavimo būtent socialinėje veikloje – taigi, svarbios ne tik pačios veiklos, bet ir santykiai, bendruomeniškumas, draugystės užmezgimas ar net savanorystė. Išvados taip pat atskleidė, kad vyresnio amžiaus žmonėms dalyvavimas socialinėje veikloje yra svarbesnis nei jaunesniems, ir ši tendencija ypatingai pastebima vyresnio amžiaus moteryse. Giliau nagrinėjant socialinių veiklų rūšių svarbą senjorams, išsiaiškinta, jog santykiais su žmonėmis pagrįsta veikla turi daugiausiai įtakos su sveikatos susijusios gyvenimo kokybės gerinimui, todėl priklausymas bendruomenei yra vienas svarbiausių faktorių. 

Naudingų veiklų senjorams pavyzdžiai

Yra labai daug veiklų, kurios gali būti naudingos senjorų fizinių ir protinių gebėjimų lavinimui – žinoma, kiekvienas jas pasirinkti turėtų pagal savo individualias galimybes. Rutina, į kurią įtrauktos tokios stimuliuojančios veiklos kaip mankšta, gyvūnų terapija, stalo žaidimai ir daugelis kt., gyvenimo kokybę gerina mažinant depresijos tikimybę, lavinant motorinius įgūdžius, kuriant nepriklausomybės bei pasiekimo jausmus bei skatinant saviraišką, emocinį ryšį, ypač jei veiklos vykdomos su bendraminčiais. 

  • Rankdarbių kūrimas – keramika, piešimas pieštukais ar kreidelėmis, tapymas akvarele bei akrilu ir daugelis kitų panašių meninių veiklų leidžia iš naujo atrasti savo kūrybiškumą, išreikšti save. 

 

  • Sodininkystė taip pat gali būti stimuliuojanti veikla, ypač jei vyresnio amžiaus žmogus mėgsta laiką leisti lauke. Ji naudinga ne tik todėl, jog priverčia judėti, bet taip pat suteikia pasitenkinimą savo darbu, kai augalas sužydi.

 

  • Mankštos naudingos bet kokio amžiaus žmogui – taip gerinama fizinė sveikata, širdies ir kitų organų veikla, įgaunama stiprybės ir, žinoma, endorfinų – tai vienas iš laimės hormonų, itin svarbus savijautai.

 

  • Gyvūnų terapija – dar viena įdomi veikla, skatinanti megzti ryšį bei padedanti praskaidrinti nuotaiką.

 

  • Grupiniai žaidimai bei užsiėmimai leidžia tapti bendruomenės dalimi, kas vyresniesiems padeda jaustis išgirstiems, apsaugo nuo socialinės izoliacijos bei vienišumo. 

Stimuliuojančios veiklos prie gyvenimo kokybės gerėjimo prisideda ne tik padedant įsilieti į bendruomenes, užtikrinant savirealizacija bei mažinant depresijos tikimybę ir puoselėjant bendrą sveikatą. Tai taip pat gali padėti užkirsti kelią konkrečioms ligoms. Pavyzdžiui, fizinio aktyvumo trūkumas susijęs su didesne Alzhaimerio ligos tikimybę, o stimuliuojančių veiklų nebuvimas gali padidinti lengvo pažinimo sutrikimo, demencijos atsiradimo šansus. Taigi, gera gyvenimo kokybė tampa kur kas lengviau pasiekiama su senjorų galimybes atitinkančiomis stimuliuojančiomis veiklomis. 

 

Lorem ipsum

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.